22. ledna 2015

Drobní ptáčci s peříčky

Přivítejte jaro s veselými ptáčky. Můžete si s nimi ozdobit rozkvetlé větvičky ve váze, pověste je jako dekoraci na stěnu nebo do okna. Jejich výroba je maličko pracnější a potřebujete více šikovnosti.POTŘEBUJEME:
 • železný nebo měděný drát o průměru 0,6 mm
 • štípací kleště
 • slupovací barvy na sklo (např. Window Colours)
 • hladkou igelitovou folii, např. desky Euro fólie/závěsné fólie
 • menší korálky
 • peříčka
 • nit
 • glitry
 • párátko
 • malé špičaté nůžtičky (nejlépe zatočené z manikúry)
 • vlasec
 • špendlík
Postup výroby oranžového ptáčka

Drátek narovnáme a vytvarujeme konstrukci ptáčka. Necháme si delší drátek na ocásek, vytvarujeme horní část tělíčka a hlavičku. Pod hlavičkou v oblasti krku oba drátky dvakrát spolu protočíme.

Dále vytvarujeme bříško a ptáčka spojíme u ocásku. Konce drátů u ocásku spolu několikrát zatočíme, necháme si delší konce pro pozdější přichycení peříček, a přebytečný drát odstřihneme.

Z kratšího kousku drátku uděláme zobáček tak, že kousek drátu přehneme napůl do tvaru V, přichytíme k drátu na hlavičce, dvakrát do sebe konce zobáčku zakroutíme, přimáčkneme, a zbytek drátku odštípneme.

Potom vytvarujeme z drátu dvě křidýlka, která k tělíčku připevníme až v úplném závěru naší práce.


Jako podklad pro nanášení barvy na drátěné tělíčko ptáčků použijeme fólii (jako nejlepší se mo osvědčily hladké eurodesky). Na fólii rozložíme připravené části ptáčka položte dál od sebe, aby se k sobě při nanášení barvy nepřilepily. Drát by měl na fólii ležet celou plochou, aby se barva dobře přichytila.

Barvu nanášíme přímo z lahvičky na celou plochu ptáčka až ke kraji k drátkům. Na hlavičce položíme do barvy korálkové očičko. Stejnou barvou vyplníme i obě křidýlka.


Pokud použijeme více barev, můžeme je promíchat pomocí párátka. 


Pokud chceme ptáčka ozdobit třpytivými glitry, nasypeme je do barvy ještě než zaschne.


Jestliže se vytvořily v barvě malé bublinky, odstraníme je pomocí párátka, protože by po zaschnutí byly v barvě malé dírky. Barvu necháme zaschnout asi 24 hodin.

Po zaschnutí barvy ptáčka a křidýlka opatrně sloupneme z fólie. Přebytečnou barvu, která se dostala přes okraje drátu, zastřihneme nůžtičkami. Musíme však dávat pozor, aby se zaschlá barva neprotrhla a neodlepila od drátěné konstrukce ptáčka.

Na ocásek připevníme pomocí nitě peříčka.


Z každé strany přimáčkneme k tělíčku ptáčka křidýlko. Barva se k sobě přilepí.Špendlíkem uděláme v horní části ptáčka pod drátkem malou dírku, kterou prostrčíme vlasec k zavěšení.Pokud zvládneme jednoduché tvary ptáčka, můžeme zkusit složitější kostrukci ptáčka - kudrlinky na hlavičce a na křidýlkách, zobáček atd.. 

Ptáček s peříčky - slepička


Červený ptáček

Stejnou technikou můžete vytvořit i kytičky, motýlky....apod.
Podobnou technikou se dělají i kytičky a motýlci

Článeček s návodem na výrobu těchto ptáčků vyšel v loňském Receptáři č. 5/2014
Receptář 5/2014

Článek naleznete také na webi iReceptáře:  http://www.ireceptar.cz/rucni-prace/dekorace/ptacci-ze-slupovaci-barvy-peri-a-dratu-ozdobi-pokoj-i-kytice-kvetin/

Děkuji za respektování autorských práv.

Žádné komentáře:

Okomentovat