3. března 2014

Jak na zlé sny

Nechte zlé sny lapit do lapače snů


Indiáni využívali sílu amuletů od pradávna. Už přesně nevíme, kdo první lapač snů vyrobil. Existuje mnoho legend a každý indiánský kmen má svou. Podle jedné z nich měla jedna indiánská princezna děťátko, které nemohlo kvůli zlým snům spát.  Šla se tedy poradit s „moudrou pavoučí ženou“, co má dělat. Ta jí řekla, ať udělá z větvičky kroužek, a vyplete do něj pavoučí síť s peříčky. Amulet má pověsit nad místo, kde děťátko spí. Dobré sny síťkou lapače proklouznou a vrátí se přes peříčka k děťátku, zatímco zlé sny se v síti zachytí a zmizí za ranního rozbřesku, kdy je paprsky slunce spálí. Od té doby dělají indiánské matky lapače snů svým dětem nad postýlky.

Dnes už někteří lidé na sílu lapače nevěří, ale věsí si ho doma jako dekoraci, do auta nebo nosí je jako náušnice.  Věříte-li však na magickou moc lapače, měli byste při jeho výrobě používat přírodní materiály a mít dobrou náladu, protože vaše energie a citové rozpoložení se během výroby do lapače snů otisknou.
Potřebujeme:
Kroužek – můžeme použít větvičku (dobře tvárné jsou březové větve nebo vrbové proutky), nůžky, nožík, klubíčko vlny nebo bavlnky, kožené řemínky, kolíček na prádlo, nit, jehlu, korálky, peříčka (pokud nevlastníme doma opeřence, kterého můžeme oškubat, zakoupíme pěkná barevná peříčka ve výtvarných potřebách)Nejprve si vyrobíme kroužek. Větvičku zatočíme a na koncích jemně seřízneme nožíkem naplocho.  V místě spoje větvičku omotáme nití nebo tenkým drátkem.


Potom větvičku omotáme proužkem kůže dokola po celé délce těsně vedle sebe. Pokud se nám začátek rozplétá, přichytíme proužek kůže k větvičce kolíčkem na prádlo.  Necháme si delší konec, který pak použijeme jako úchytku na pověšení. Až se nám oba konce po namotání spojí, uděláme uzel.Zde je nákres vyplétání


Na vnitřní výplet sítě použijeme bavlnku. Přivážeme jí ke kroužku, konec bavlnky kolem kroužku obtočíme,  uděláme očko a jemně utáhneme.Takto uděláme očka po celém obvodu kroužku.


Očka by měla být rozmístěná kolem kroužku rovnoměrně, aby byla síť pravidelná.
V druhé řadě uděláme očko do středu prvního očka na obvodu kroužku a takto pokračujeme až do středu.


Pokud jsou očka malá a nejde jimi protáhnout bavlnku, navlečeme si na bavlnku na jehlu, a pokračujeme až do středu kroužku jehlou, kde navlečeme korálek, a výplet ukončíme uzlíkem.Do spodní části kroužku přivážeme proužky kůže, na které navlečeme korálky.


Peříčka svážeme nití nejprve k sobě, a pak je přivážeme k proužku kůže. Pokud použijete korálek s větší vnitřní dírkou, konce peříček se do dírky pěkně schovají.
TIPY:
Místo větvičky můžete jako konstrukční kruh použít kovový kroužek nebo dřevěný kroužek pro vyšívání.

Pokud máte alergii na peří, ozdobte si lapač přírodními materiály, jako jsou např. lístečky, traviny, sušené květiny, mušličky, různé suché plody apod.  
Článek s návodem jak si vyrobit lapače snů vyšel v Receptáři č. 2/2014.

Žádné komentáře:

Okomentovat