27. února 2014

Podložka pod hrnecUdrátujte si podložku pod hrnec, kterou používaly vaše prababičky. Na její výrobu stačí černý žíhaný drát, který si koupíte v železářství, kleště a troška šikovnosti.


POTŘEBUJEME: 
kleště (štípací, ploché, kulaté), železný drát o průměru 2mm, 1,2mm a 0,7 mm, pletací jehlice, pilník na železo, hadřík


Nejprve si hadříkem drát očistíme a narovnáme. Bude tak pružnější a lépe se s ním bude pracovat. Nakreslíme si náčrtek tvaru podložky, kterou budeme vyrábět.


Podložku  tvoří
•    hlavní část se čtyřmi nožičkami a úchytkou, která je z nejsilnějšího drátu (2mm) – modrá barva
•    vnitřní kroužek z drátu (1,25 mm) opletený tenčím drátkem (0,7 mm) – červená barva
•    vnitřní výplet ze šesti silných drátů (2 mm) – zelená barva


Hlavní čast podložky budeme tvarovat z nejsilnějšího drátu o průměru 2 mm. Z něj vytvarujeme nožičky a úchytku.Na začátku ohneme plochými kleštěmi část drátu podle výšky nožižky podložky. Na tomto místě se pak hlavní konstrukce spojí.
Kleštemi vytvarujeme po obvodu podložky dalši tři nožičky.U první nožičky, kde jsme hlavní část podložky začínali drátovat, vytvarujeme úchytku do obloučku, a konec drátu zahneme a odstřihneme v délce nožičky.
Spoj obtočíme drátem o průměru 0,7 mm a tím celou hlavní konstrukci podložky spojíme.

 


Připravíme si vnitřní kroužek podložky z drátu o průměru 1,25 mm.Drátek o průměru 0,7 mm navineme na pletací jehlici a vytvoříme spiralku délky vnitřního kroužku.Na vnitřní kroužek navlékneme spirálku. Na koncích kroužku vytvoříme kulatými kleštěmi očka a oba konce spojíme. Konce spirály odstřihneme a namotáme na kroužek.Ze silného drátu 2 mm si uštípneme 6 drátů na vnitřní výplet. Délka drátů by měla být na každém konci asi o 1 cm delší než je průměr podložky, protože je budeme ohýbat přes okraj podložky i vnitřní kroužek.Konce drátu výpletu připevníme plochými kleštěmi k vnějšímu okraji podložky a přehneme je i přes vnitřní opletený kroužek.Nejprve připevníme tři vodorovné dráty výpletu. Postupně připevníme zbylé tři části výpletu. Dráty klademe křížem přes první tři již připevněné dráty střídavě vrchem a spodem, aby se výplet zajistil. Na závěr kleštěmi a ručně dotvarujeme nožičky podložky a oválek do požadovaného tvaru.Ostré konce drátů začistíme pilníkem na železo, aby nás nezranily.

Železný drát může ve vlhkém prostředí rezivět. Ochráníme jej tak, že ho natřeme jedlým kuchyňským olejem a otřeme hadříkem.

Článek vyšel v Receptáři č. 1/2014.

Žádné komentáře:

Okomentovat