16. května 2016

Srdíčkový věšáček

Ozdobte si koupelnu nebo kuchyň originálním srdíčkovým věšáčkem ve starobylém stylu.
Věšák se také hodí jako k pověšení kuchyňského náčiní, utěrek, ručníku apod.
JEDNODUCHÝ VĚŠÁČEK - srdíčko


POTŘEBUJEME:
  • železný drát o průměru 0,5 a 1,4 mm
  • kleště (štípací, ploché, kulaté)
  • hadřík

Drát očistíme hadříkem a narovnáme. Když ho několikrát promneme mezi prsty, získá pružnost a bude se nám s ním lépe pracovat.
Na výrobu jednoho srdíčka, které je cca 8 cm vysoké a cca 6 cm široké, si připravíme drát průměru 1,4 mm v délce asi 40 cm. Na drátek si můžeme udělat pomocí kleští malé značky, abychom věděli, kde drát ohýbat.Drát v polovině (2 x 20 cm) přehneme napůl pomocí plochých kleští a oba dráty v místě ohybu k sobě jemně přimáčkneme. Tato část bude sloužit jako dolní háček. Tento dvojitý dolní konec drátu v délce asi 3 cm zahneme mírně směrem nahoru, čímž vytvoříme zahnutý háček. Od zahnutí ponecháme asi 3 cm dlouhý rovný dvojitý drát a oba dráty od sebe plochými kleštěmi zahneme do tvaru V.
   
Pomocí kulatých kleští zatočíme oba vrchní volné konce drátu proti sobě do spirálek a dotočíme je do tvaru srdce.

Srdíčko spojíme pomocí tenkého drátku 0,5 mm ve dvou bodech.

V horní části, kde se dotýkají spirálky, a v dolní části u háčku. Silnější dráty v těchto bodech obmotáme tenkým drátem několikrát dokola těsně vedle sebe a přebytečný drátek odštípneme.
  Zdobení věšáčku
Srdíčko si můžeme ozdobit obmotáním srdíčka tenkým drátkem nebo pomocí korálků.

Vezmeme si tenký drát 0,5 mm v délce cca 50. Drátkem spojíme spirálky v místě, kde se dotýkají, a celé srdíčko drátkem obmotáme dokola.

Dolní dvojitou část pod špičkou srdíčka obmotáme tenkým drátkem několikrát těsně vedle sebe a pokračujeme v obmotávání srdíčka až k vrchní části u spirálek, kde obmotávání zakončíme a drátek odstřihneme.

Pokud chceme ozdobit věšáček korálky, postupujeme jako při obmotávání srdíčka tenkým drátkem, jen na drátek průběžně navlékáme korálky.

Pokud jsme zvládli vyrobit jednoduchý věšáček, můžeme se pustit do většího věšáčku se třemi srdíčky. Návod na jeho výrobu najdete na mém blogu někdy příště.
 


TIP: Darujte věšáček ve tvaru srdce například o svátku sv. Valentýna:-)

Článek s návodem na věšáčky vyšel v Receptáři č. 10/2015  na str. 70 - 71 - Srdíčkový věšák

Náhled na článek v časopise


Děkuji za respektování autorských práv.

Žádné komentáře:

Okomentovat