15. srpna 2016

Elegantní náramek z paměťového drátu


Zkuste vyrobit náramek z paměťového drátu. Tento pěkný šperk ozdobí určitě každou slečnu anebo jej darujte jako dárek. Jeho výroba je velice jednoduchá a já vám ukážu jak na to.

Náramek z paměťového drátu

Paměťový drát

Proč se mu říká „paměťový“? – protože drží  tvar - je stočený do spirály a nelze narovnat. Po natažení se vrátí do své původní podoby.

Je to tvrdý ocelový drát a pro práci s ním se hodí kleštičky. Koupíte ho v prodejnách pro kutily a v obchodech s korálky. Prodávají ho v cívkách v různých velikostech, průměrech a délkách.

Můžete si tak vybrat drát v rozměrech na prstýnky, náramky i náhrdelníky. Nejběžněji je k dostání kulatý průměr, ale může být i plochý. Mají ho také v různých odstínech (měděný, platinový, stříbrný, pozlacený).


Náramek z paměťového drátu

Co na dráty navlékat?

Nakombinujte různé barvy korálků, materiály, velikosti. Až budete korálky vybírat, nezapomeňte, aby měly dírku průměru, která půjde na drát navléknout. Velmi Dobře se hodí rokajlové korálky. Mezi korálky navěste ozdobičky, řetízky, různé přívěsky, spojovací kroužky, stuhy apod. Velké množství komponentů prodávají v prodejnách s korálky.


Náramek z paměťového drátu 


Jaké pomůcky používat?

Pro práci s paměťovým drátem budete potřebovat štípací a kulaté (ketlovací) kleště. Koupíte je v prodejnách pro kutily a v obchodech s korálky. Pro další práci s drátem a zdobení se hodí také kleště ploché bez vroubků a kleště ploché s ochraným nylonovým obložením, aby se drát nepoškrábal.

Jak na to?

Je to velmi jednoduché – prostě jen uděláte na koncích paměťového drátu pomocí kulatých kleštiček malé očko, aby korálky nevypadaly, a pak už záleží jen na vaší fantazii, jak bude výsledný náramek vypadat. A po navlečení korálků drát zase zakončíte očkem.
 

Náramek z paměťového drátu

 

Paměťové náramky


POTŘEBUJEME:

 • Kleštičky štípací, kulaté,
 • paměťový drát na náramek (průměr 50, 55 nebo 60 mm – zvolte podle zápěstí),
 • korálky 


Jednoduchý kroužek

Z paměťového drátu si odštípneme kroužek. Na konci uděláme očko. Očko směřujeme směrem ven od ruky – proti směru oblouku drátu, aby nás očka na náramku netlačila. Na drát navlékneme korálky.

Náramek z paměťového drátu

Na konci drátu si ponecháme tak 1 cm volného drátu a konec drátu zatočíme kleštičkami do očka.
Náramek můžeme nechat volně otevřený nebo ho spojit pomocí oček. Spojení na očka se hodí spíše na jednoduché kroužky, protože se náramek spojený pomocí oček obtížněji navléká na zápěstí.

Náramek z paměťového drátu

 Náramek z paměťového drátu

 

Náramek z více otáček

Nejprve si zvolíme počet otáček náramku. Nejvhodnější bývá tak 5 – 6 otáček. Na konci drátu uděláme pomocí kleštiček s kulatými čelistmi malé očko a na drát navlékneme korálky.


Náramek z paměťového drátu 

Na zakončení necháme tak 1 cm volného drátu (délku odhadneme) a konec drátu zatočíme kleštičkami do očka. Konce náramku necháme volné.

Náramek bude mít tvar otevřené spirálky a lze jej jednoduše nandat i sundat.

Náramek z paměťového drátu


Propletené kroužky

Náramek se skládá z šesti jednoduchých kroužků, které jsou propleteny a na koncích spojeny.

Náramek a prsten z paměťového drátu 

POTŘEBUJEME:

 • Paměťový drát (průměr 50, 55 nebo 60 mm – zvolte podle zápěstí), 
 • kleštičky štípací, kulaté
 • korálky – dobře se hodí Rokajl skleněné perličky průměru 4 mm – 3 různé barvy

Náramek z paměťového drátu - návod


Z paměťového drátu si nastřihneme 6 stejných kroužků. Kroužky by měly být tak o 2 cm delší než je otočka paměťového drátu, protože se průměr kroužku zmenší o očka.

Náramek z paměťového drátu - návod 

Ze zbylého kousku paměťového drátu si uděláme dvě malé osičky, které budou složit ke spojení kroužků. Délku osiček odhadneme, až budeme kroužky spojovat.

Náramek z paměťového drátu - návod 

Na každé dva kroužky navlékneme korálky stejné barvy a na koncích kroužků uděláme očka.
Vezmeme si jednu malou osičku, na jejím konci uděláme očko a volný konec osičky provlékneme očky všech šesti náramků, čímž je na jedné straně k sobě spojíme.

Náramek z paměťového drátu - návod 

Osičku zakončíme očkem, aby nám konce náramků držely vedle sebe. (Mezi kroužky můžeme navléknout na osičku pro ozdobu i korálky).Všech šest náramků propleteme po dvojicích, jako bychom pletli copánek, a konce náramků opět spojíme druhou osičkou.

Náramek z paměťového drátu - návod 

Konec náramku lze dozdobit pomocí korálků, které navlékneme na kousek paměťového drátu podobné jako je osička, a připevníme je opět pomocí oček.

Náramek z paměťového drátu - návod 


Prstýnky

POTŘEBUJEME:

 • Kleštičky štípací, kulaté,
 • paměťový drát na prstýnek o průměru 20 mm
 • korálky

Prsten z paměťového drátu - návod

Postupujeme stejnou technikou jako u náramku. Jen použijeme menší korálky, aby nás na prstě netlačily, nejlépe rokajlové. Můžeme vyrobit prstýnek z jedné či více otoček.
 

Náhrdelník

POTŘEBUJEME:

 • Kleštičky štípací, kulaté
 • paměťový drát na náhrdelník o průměru 150 mm
 • korálky

Používáme stejnou techniku jako u náramku či prstýnku. Na náhrdelník je nejlepší použít jen jednu otočku kolem krku.


TIPY:

 • Zabavte navlékáním náramků svoje děti a jejich kamarády. Udělejte jim na konci drátů očka, aby korálky nevypadaly, dejte jim různé korálky do mističek, aby se nerozkutálely, a nechte je náramky navlékat. Uvidíte, jak je to bude bavit. Malé slečny tak můžou udělat náramky nejen pro sebe, ale i pro kamarádky do školky.
 • Paměťový drát lze místo oček zakončit pomocí různých koncových korálků nebo koncovek se zapínáním. Tyto komponenty prodávají v prodejnách s korálky.  Článek vyšel v Receptáři č. 1/2016 na str. 68-69 - Elegantní náramky

  Děkuji za respektování autorských práv.


Žádné komentáře:

Okomentovat