15. července 2015

Jak na nitě a na provázky? - 1. část

Máte doma spousty provázků a nití, které se vám často někam zakutálejí? Nebo se šmodrchají a pokaždé je musíte rozmotávat?Zkuste si vyrobit ozdobný rámeček na špulky s nitěmi nebo jednoduché háčky a ozdobné věšáky, na které se a provázky navlečou. Jednoduše si tak odmotáte vždy jen takovou délku provázku, kterou potřebujete.Budeme potřebovat
  • železné dráty o průměru 0,6, 1,4 a 1,6 mm
  • kleště (štípací, ploché, kulaté)
  • kolíčky na prádlo
  • hadřík 
  • a trošku zručnosti
Nejdříve si dráty hadříkem očistíme a několikrát je protáhneme přes hadřík nebo je promneme mezi prsty. Budou tak pružnější a tvárnější.


RÁMEČEK NA ŠPULKY


Nejprve si zkuste udrátovat rámeček na špulky. Můžete si ho připevnit na zeď nebo na dvířka skříňky, abyste měli špulky vždy po ruce. Zde je jednoduchý návod na jeho výrobu. Je to opravdu jednoduché a když budete postupovat dle návodu s obrázky, určitě to zvládnete.


Rámeček na špulk
    

POTŘEBUJEME: 

  • železný drát o průměru 0,6, 1,4 a 1,6 mm,

Rozvrhneme si, jak veliký chceme rámeček mít, a načrtneme si jeho tvar na čtverečkovaný nebo milimetrový papír. My jsme zvolili velikost rámečku čtverec 15 x 15 cm.

Nákres na milimetrovém papíře

Rámeček bude spojen v horní části malými ozdobnými spirálkami. Uvnitř budeme mít 2 řady s háčky - na 5 malých a 5 velkých špulek.

Nákres rámečku - pozor, v horní části bude ještě spoj se spirálkami, který není na plánku zobrazen.


Na výrobu rámečku si připravíme drát o průměru 1,6 mm v délce asi 80 cm.

Na začátku si necháme delší kus drátu na první spirálku (asi 4 cm) a vytvarujeme postupně čtverec (vnější rám rámečku) s tím, že v rozích rámečku děláme pomocí kulatých kleští ozdobná očka.

Když dojdeme zpět k polovině horní části rámečku, kde jsme začínali čtverec tvarovat, ponecháme si stejně dlouhý konec drátu na druhou spirálku, a přebytečný drát kleštěmi odstřihneme.

Oba konce drátů v horní části rámečku zatočíme do spirálek. 


Horní spojení vnějšího rámečku pomocí spirálek

Na horní řadu háčků na špulky budeme potřebovat drát průměru 1,4 mm v délce asi 70 cm a na spodní řadu háčků drát průměru 1,4 mm v délce asi 110 cm.

Obě řady vytvarujeme pomocí kleští podle načrtnutého schématu a konce drátů zatočíme do spirálek.

Uchýtky na špulky
 
Celou konstrukci budeme spojovat a obmotávat tenkým drátem o průměru 0,6 mm (měl být asi 1x delší než je obvod rámečku, který budeme obmotávat).

Konstrukce rámečku před spojením

Zde je dobře vidět tvar vnějšího rámu a obě části na uchycení špulek. Všechny tři části, které budeme spojovat, si k sobě přicvakneme pomocí kolíčků na prádlo.

 
Spojení konstrukce pomocí kolíčků
 
Nejprve k sobě spojíme obě spirálky v horní části rámečku. Pak postupně omotáváme rámeček dokola a v rozích připevníme i spirálky od vnitřních řad s háčky. Tvar rámečku si průběžně kontrolujeme přiložením konstrukce k načrtnutému plánku.

Obmotávání ukončíme v horní části u spirálek rámečku a přebytečný drát. Potom tenkým drátem obmotáme i vnitřní řady háčků, a tím je zpevníme.

Hotový rámeček na špulky

Ze zbytků silnějšího drátu si můžeme udělat malé háčky, které navlékneme na spodní část rámečku. Můžou sloužit například k zavěšení nůžek nebo náprstku.
Pokud jste zvládli vyrobit rámeček dle mého návodu, zkuste si vyrobit další rámeček na špulky už podle své fantazie - jinou velikosti a tvar. Můžete si ho ozdobit korálky...

Podobně lze vyrobit i šperkovnice, kam můžete odkládat korále, náramky a prstýnky.


Konec 1. části článku. V příštím článku se dozvíte, jak vyrobit další ozdobné háčky a úchytky na provázky a klubíčka.

Pokráčování článku nejdete zde:
http://dratovaniveru.blogspot.cz/2015/07/jak-na-nite-na-provazky-2-cast.htmlČlánek s návodem vyšel v Receptáři č. 10/2014 na str. 70 - 71.Děkuji za respektování autorských práv.

Žádné komentáře:

Okomentovat